Yolculukta Beslenme Önerileri

yolculukta nasıl beslenmeylim & Diyetisyen önerileriİnsan beslenmesi ve gıda alımı her zaman çok önemlidir ki bazı durumlarda beslenme alışkanlıkları değişmek zorunda kalabilmektedir. Bu durumların başında ise seyahatler gelmektedir. Çünkü seyahatler evden uzak olunan ve alışılmış düzenin dışına çıkılmış çok farklı bir tempoda geçen zaman dilimleridir. Özellikle tatil için çıkılan seyahatler çok daha fazla yorucu ve sağlık açısından da çok farklı besinlerin yenme olasılığı olan anlardır.

Diyetisyen tavsiyelerine göre seyahat sırasında eğer bir besin grubuna karşı alerjiniz yok ise birtakım temel gıdaları çantanıza koyarak başlayabilirsiniz. Bu size yemek konusunda bir belirsizlik oluştuğunda iyi bir beslenme fırsatı sunacaktır. Bununla birlikte yolculuk öncesi ve yolculuk sırasında özellikle yaz aylarında sıvı tüketimini artırmak gerekmektedir. Ortalama olarak günlük 2 veya 2,5 litre sıvı alımı yaz günleri için çok hayatidir. Bununla birlikte çay ve kahve yerine doğal meyve suyu veya limonata tüketmek çok daha uygun olacaktır.

Yolculuklarda düzensiz bir beslenme yerine programlı bir şekilde yemek tüketmek gerekmektedir. Normalde diyetisyen tarafından hazırlanan listede olan gıdalar tatil ve yolculuk sırasında da takip edilmelidir. Bol kalorili gıdalardan ve hamur işlerinden uzak durmak yolculuk sırasında da çok önemlidir. Yemekler aynı saatte yenmeye çalışılmalı öğün atlanmamalıdır. Çünkü öğün atlandığında bir sonraki öğünde daha çok yemek yeneceği için düzen bozulacaktır.

Yolculuklar özellikle bağırsak sağlığı için çok risklidir ve sindirim düzeni bu durumdan çok etkilenmektedir. Bunun önüne geçmek için ise probiyotik yönünden zengin yoğurtlar tüketilmek zorundadır. Bu durum bünyeyi oldukça rahatlatıcı bir unsurdur. Yolculuklarda atıştırmalık olarak hazır gıdalar veya yağlı gıdalar yerine doğal unsurlar tercih edilmelidir. Bu konuda diyetisyen tavsiyesi alınmalı ve meyve tüketilmelidir. Çikolata veya bisküvi yerine meyve kurutmaları tercih edilmelidir.

Yine güne başlarken ya süt ya da doğal meyve suyu ile kahvaltı yapılmalı ve bu sıvıları tüketerek güne hazır hale gelmelidir. Seyahatler sırasında fındık, fıstık, badem gibi kuru yemişler taşınabilir ve iyi bir açlık giderici olarak kullanılabilir ki çok sağlıklı bir atıştırmalık olmaktadır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)