Öğrencilik Hayatında Diyet

Öğrencilik Hayatında Diyet & Beslenme

Genç kişilerde üniversiteye başlandığı zaman evden ayrılmanın verdiği bir boşluk hissi oluşur. Bu boşluktan dolayı artık daha fazla sosyal yaşama katılırlar ve arkadaşlarla dışarıda uzun zaman geçirirler. Bu duruma bağlı olarak artık sağlıklı ve düzenli anne yemeklerinin yerine, düzensiz ve sağlıksız hazır yemek tüketilir. Geceleri yemek yeme alışkanlığı artar. Bol yağlı ve yüksek kalorili yemekler birdenbire yaşamlarına girer. Sağlıklı ve düzenli beslenemeyen öğrenciler farkında olmadan kilo alır. Yurtta kalan ya da ailesinden uzak yaşayan birinin diyet yapması ekstra özen ister. Bu konuda disipline girmek oldukça zorlaşır.

Öğrencilik hayatında kilo vermek zor diyorsanız bu önerileri dikkate almalısınız:

Kahvaltıyı Asla Atlamayın: Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlarsanız, uzun ve yorucu ders saatlerinde hem enerjik kalırsınız, hem de beyininiz fazla yorulmadan derse odaklanırsınız.

Düzenli Su İçmeyi İhmal Etmeyin: Yoğun ders saatlerinden dolayı su içmeyi unutmak mümkün. Günlük 2 – 3 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

Asla Öğün Atlamayın: Uzun süre aç kalmak, metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Açlık daha çok hissedileceği için derslerden sonra aşırı yemek yemeyi bırakamazsınız. Yağ içeriği ve kalorisi yüksek besinlere yöneliş olur. Bu yüzden daha fazla kilo alabilirsiniz.

Atıştırmalıklardan Uzak Durun: Boyutu küçük görünen bu gıdalar yüksek miktarda kalori ihtiva ederler. Bunların yerine sağlıklı ve daha az kalorili olan; yoğurtlar, meyveler, müsli barlar tüketmek faydamıza olacaktır.

Ara Öğüne Dikkat: Aşırı şekilde acıkmanın önüne geçtiği tavsiye edilir. Ders aralarında acıkırsanız; kepekli tost, simit peynir, kuru üzüm, fındık, ceviz, badem, kuru veya taze meyveler ara öğünlerde tüketilebilir.

İşlenmiş Gıdaları Terk Edin: Bol yağlı ve yüksek kalorili olan bu gıdalar, doyumsuzluğunuzu artırır ve daha çok kilo alırsınız.

Dışarıda Yemeyi Azaltın: Yemekhane yemekleri ve restoranlardaki yemekler genelde çok yağlı olurlar. Yemeklerin suyunu almak yerine sadece et sebze kısmını tercih etmelisiniz.

Gece Yemek Yemeyin: Özellikle mide hastalıklarına yol açtığı için tamamen bırakmalısınız.

Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin: Unutmayın sadece az yemekle olmaz. Düzenli olarak egzersiz yapmak kilo vermeyi kolaylaştırır.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)