Öğle Yemeği Nasıl Olmalı?

Öğle Yemeği Nasıl Olmalı? | Diyetisyen

Günümüzde birçok insan yemek öğünlerini ev dışında geçirmektedir. Öğle yemekleri genelde dışarıda ya da işyerinde yenmektedir. Bazıları çalıştığı yerde hazırlanan yemekleri tüketirken, bazıları da restoranları tercih etmektedir. Eğer diyet yapıyorsanız veya sizin tüketmemeniz gereken besinler varsa asıl sorun başlamış demektir. Dışarıda tüketilen besinlerin içeriği bilinmediği için bu yemeklere güven duyulmaz. Yemek yenilen yerlerde hijyen ve sağlık ön planda değildir. Bunların yerine yemeğin ne kadar hızlı çıktığı vemaddi getirisi ön planda olur. Bu yüzdendışarıda çok fazla sağlıksız besin vardır. Diğer önemli bir husus ise menüler sınırlı yemeklerden oluştuğu için yaptığınız diyete sadık kalamayışınızdır. Diyetinizde yağlı besinler olmadığı halde menülerdegenelde yağlı ve bol kalorili yemekler vardır. Dışarıda yemek zorundaysanız vediyetinizin bozulmamasını istiyorsanız,dikkat etmeniz gereken birkaç kural var;

Öğle yemeğinde ofis dışına çıkamadığınız durumlarda vereceğiniz yemek siparişlerinde yemeklerin yüksek yağ ve kalori içermemesine dikkat etmelisiniz.

DIŞARIDA DA DİYETE DEVAM

Restorana gidecekseniz eğer menü içeriği zengin olanları tercih edin. Sadece yağ ve enerji içeriği yüksek olan besinlerle karşı karşıya kalmazsınız.

Ton balıklı salata, kepekli sandviç veya kepekli tost ayran gibi menüleri tercih ediniz. Hamburger ya da pizza gibi yemekler yüksek kalorilidir ve aynı zamanda iş veriminizi de düşürür.

Restoranlar genelde büyük servis tabakları ile sunum yaparlar ve porsiyon ölçüleri bilinen miktardan daha fazla olabilir. Bu yüzden ihtiyacınız kadar olanı tüketmeli ve geri kalanını bırakmalısınız.

Menüleri seçerken dikkatli olun. Salatalar düşük kalorili olmasına karşın mayonez ve soslar kalori miktarını baya artırır. Menülerde bulunan yemeklerin altında genelde kullanılan malzemeler de yazılır. Bu kısımları iyi inceleyin ve diyetinize uygun doğru seçimler yapın. İçeriğinde kalorisi yüksek olanları yemeğinizde istemediğinizibelirtin. Sebze yemekleri ve çorbalar da diyetiniz için daha iyidir.

Özellikle işyerinde çay ve kahve gibi içecekler sık tüketilir. Bunların yerine ise bitki çaylarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Yoğun iş temposu yüzünden su içmeyi ihmal edebilirsiniz. Masanıza koyacağınız bir su şişesi sayesinde bol bol su tüketmek mümkündür. Öğle yemekleri nasıl olmalı sorusuna yardımcı olduğumuzu umuyoruz.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)