Kilo Vermem Neden Durdu?

neden zayıflayamıyorum?

Kilo sorunundan dolayı diyete başladınız ancak diyetin ilerleyen zamanlarında vücudunuz direnç geliştirdi ve diyet programınıza ne kadar sadık kalsanız da artık kilo veremeyebilirsiniz.Bu durum gayet normaldir ve fizyolojik olarak beklenen bir gelişmedir. Nedeni ise vücudumuzun kendini korumak için mekanizmalarını devreye sokmasından kaynaklanır. Vücudumuz kilo almaya karşı koymaz ama kilo vermeye belli bir süre sonra direnç göstermeye başlar. Genetik ve hormonal nedenlerden dolayı ve birçok sebebi olduğu kabul edilen bir gerçektir.

Kilo vermeye başladığımızda kilo kaybını önleyen hormonal ve metabolik sistemler hemen devreye girer.Belli bir kilo kaybından sonra vücudumuz dengeyi bulur, kilo kaybını durdurmaya başlar. Kilo veremiyorum demeden ve umudunuzu yitirmeden beslenme planını uygulamaya devam etmek doğru olacaktır. Yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmak için egzersizi bırakmak yerine biraz daha artırmak gerekir. Bunlara dikkat edildiği halde yine de sorun devam ediyorsa, diğer nedenleri inceleyelim;

Tükettiğiniz gıdalardan fark etmediğiniz miktarda çok kalori geliyor olabilir. Organik gıdalar, protein barları, diyet ürünler, enerji içecekleri yüksek kalori içerebilmektedir.

Günlük içmeniz gereken suyu azalttıysanız kilo vermeniz de azalacaktır. Diyete başladığınız süreçte tuz alımını kısıtlamalısınız. Vücudunuzda az tuz alımına bağlı olarak tutulmuş olan sıvıyı hızlı bir şekilde kaybetmeye sebep olabilir.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha az kalori aldıysanız normal hızının yarısına kadar inebilir, bütün faaliyetleri yavaşlatabilir.

Televizyon karşısında yemek yemeye başladıysanız veya gece yarısı bir anda kendinizi buzdolabının başında bulduysanız kilo vermeniz zorlaşacaktır.

Sürekli aynı antrenmanı uzun süre uygulamak, antrenmanın set sayısını, kaldırılan ağırlığı, süresini vb. yeterince değiştirmemek. Önceden denemediğiniz bir antrenmanı veya farklı ve daha zorlayıcı tipte antrenmanları deneyebilirsiniz ve bu antrenmanlar sayesinde kilo vermeyi sürdürebilirsiniz.

Diyet programına göre tüketmeniz gereken etten daha fazla yemek, ekmek daha fazla tüketmek, meyvelerinizi ara öğününüzde daha fazla almak kilo vermenizi yavaşlatır.

Beyaz unlu mamullerin yerine tam buğday veya kepekli unla yapılan mamulleri tüketmemek.Beyaz unlumamullerden tüketirseniz kan şekerinizi hızlı yükseltirsiniz ve daha çok acıkırsınız. Aldığınız besinlerin yağa dönüşümü de bu şekilde hızlanacaktır.

http://isinsayin.com

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 4,50 / 5)