İştah Kontrolü Nasıl Yapılır ?

Açlık Kontrolü ve DiyetDiyet yapmak istiyorum ama iştahıma bir türlü hakim olamıyorum ve sürekli bir şeyler yemek istiyorum diyorsanız; bu konuda yalnız değilsiniz. Günümüzde popüler olan zayıflama merkezlerine başvuran insanların tamamına yakını bu şikâyetlerden dolayı muzdarip. Birçok kişinin problemi olan diyet programına sadık kalamama bazen kişiyi çileden çıkarabiliyor. Kilo veremeyince bozulan sinirler ve azalan öz güven sizi isyan etmeye itebilir. Bu sorunun birçok nedeni vardır. Eğer önemli bir metabolik probleminiz varsa, istediğiniz kadar diyet yapmaya çalışın kilo veremezsiniz ve sürekli açlık hissedeceğiniz için daha fazla yemek yersiniz. Burada önemli olan konu ise bir metabolik probleminiz varsa eğer bunu anlayamayacak durumda olmanızdır. Yaptırdığınız bütün testler olumludur ve sağlığınızla ilgili her şey normal görünüyordur. Ancak hala diyet yaparken bu sorun devam ediyorsa, oral glikoz tolerans testi (OGTT) denilen kapsamlı bir şeker testi yaptırmaları gerekiyor. Eğer kişide bozulmuş bir glikoz toleransı ya da insülin direnci varsa diyete uyduğu halde bile kilo veremeyeceği aşikardır.  Yaklaşık olarak 5 saat süren bu testi ayrıntılı olarak başvuracağınız doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Peki, bu durumla mücadele için neler yapılabilir?

İştahınızı kontrol altına alın

Normal iştah, sağlıklı olmanın bir göstergesi olduğu gibi sebepsiz iştahsızlık ise ciddi hastalık belirtisidir. Gece atıştırmalarına dikkat edilmelidir. Kilo vermede en büyük handikaptır. Gece metabolizma yavaşladığı için aşırı kalori almış oluyorsunuz. Tüm gün hiçbir şey yemeyip akşam yemeğinde kendinizi durduramıyorsanız yanlış bir beslenme tipiniz var demektir. Bu yüzden kahvaltıyı atlamayın ve öğle yemeğinde tam tahıllı besinler tüketin. Ayrıca yemekten hemen sonra sürekli canınız tatlı çekiyorsa, kontrolden çıkan bir iştaha sahipsinizdir.

Bol su için

Bol su içmek, iştahınızı kontrol etmede çok önemlidir ve yersiz açlıkları bastırmada etkilidir. Ayrıca kabızlığa karşı faydalıdır. Kabızlık kişide şişkinlik oluşturduğu için yemek yeme dürtüsü artabiliyor.

İyice çiğnemeden yutmayın

Beyin mideye doyum sinyali göndermesiyle iştah kapanır. Küçük lokmalarla ve iyice çiğneyerek bunu daha az besinle gerçekleştirebilirsiniz.

Spor yapın

Spor yaptıktan sonra birkaç saatliğine de olsa iştahınız azalmaya başlar.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)