Diyet Yaparken Ekmek Neden Yenmeli?

Diyet Yaparken Neden Ekmek Yenmeli?

Diyet yaparken veya günlük beslenmede kalori kısıtlaması için kadın erkek fark etmeksizin önce ekmek tüketmeyi bırakıyorlar. Diyet yaparken hiç ekmek tüketmemek doğru değildir. Kilo vermeyi hedefleyen kişi sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı uygulamalıdır. Sağlıklı bir beslenme planında en önemli kurallarından biri de her besin grubundan yeterli miktarda tüketilmesidir. Zayıflamak isteyen kişi, beslenme programından özellikle karbonhidrat grubunu (şeker, pasta, tatlı vs.) çıkardığı için vücudun ihtiyacı olan enerji ihtiyacını ekmekten alarak sağlaması gerekiyor. Ayrıca kan şekerinin dengede olması ve şiddetli açlık duygusu yaşanmaması için gereklidir. Sinir sistemi için gerekli olan vitaminlerin de ekmeklerle alındığını unutmamak gerekiyor.

Ekmek satın alırken, miktarı ve kaliteli olan cinsinin tercih edilmesi önemlidir. Tercih edilmesi gereken ekmek cinsi ise tam buğday, kepekli ve çavdar. Tüketilen miktarına dikkat etmek koşuluyla ekmek sağlıklı besinler arasında yer alır. Peki diyet yaparken ekmek neden yenmeli? Genelde diyet yapmaya başlayanlar öncelikle ekmeği hayatından çıkarmaktadır. Ekmeğin boşluğunu ise fazladan yemek ve pilav yiyerek dolduruyorsa, kilo verdiği söylenemez. Tam tersi düzensiz bir beslenme programına sahip kişinin de fazla ekmek tüketmesi alacağı kiloları daha da artırır. Peki, ekmek tüketiminin miktarı ne kadar olmalı? Bu sorunun cevabı ise kişinin cinsiyetine, kilosuna ve çalışma temposuna göre farklılık gösterebiliyor. Sağlıklı bir kişi her öğünde ortalama ikişer dilim ekmek tüketebilir.

Diyet yaparken ekmek neden yenmeli? Dikkat etmemiz gereken unsurlara uyduğumuz sürece yemeliyiz. Bunları sıralamaız gerekirse: Ekmek tüketirken, dikkat edilecek diğer bir husus ise beyaz ekmek. Kronik hastalığı olan kişilerin posaya daha fazla ihtiyaçları olduğundan beyaz ekmek tercih etmemeliler. Özellikle kronik kabızlığı olan kişilerin tam buğday veya çavdar ekmeğini tercih etmesi gereklidir. Bu türdeki ekmekler bağırsak hareketlerini olumlu yönde etkileyerek daha rahat çalışmalarını sağlayacaktır. Aşırı kansızlık problemi olan kişiler ise kepekli ekmeği sürekli tüketmemeleri ve dönüşümlü olarak beyaz ekmek yemeleri daha uygun olacaktır. Son olarak kepekli ekmek alırken, rengi ne kadar koyu ise o kadar kepeklidir düşüncesine kanmayın. Bazı fırıncılar bu durumu bildiği için ekmek daha koyu gözüksün diye hamurun içine boya verici maddeler –toz kakao- koymaktadırlar. Kepekli ekmek alırken, asla rengine aldanmayın, güvenilir yerlerden satın alın.

1 Puan2  Puan3  Puan4  Puan5  Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)
İlgili Kelimeler: , ,