Cevizin Faydaları Saymakla Bitmez

Cevizin Faydaları | Yararları

Yapılan araştırmalar cevizin faydaları üzerine her geçen yeni bulguları işaret ediyor. Cevizin faydaları nedir denildiği zaman şaşırtıcı ve uzun bir liste ortaya çıkmaktadır. Cevizin içerdiği besin öğeleri doğada başka hiçbir besinde olmadığı kadar kuvvetli ve yeterli olduğu tespit edilmiştir. Beyin fonksiyonlarından, damarlar üzerindeki olumlu etkilerine kadar pek çok alanda faydası sayılabilir. Cevizin ülkemizde kolayca ulaşılabilen yemişler arasında olması da bizim için önemli bir avantajdır.

Ceviz, çok yağlı bir besin olmakla beraber yüzde 65’i yağ, yüzde25’i Protein, yüzde 7’si lif ve yüzde 3’ü de şeker içerir. Cevizin içeriğindeki yağlar, tamamen doymamış yağlardır. Diğer bitkisel yağlar gibi zararlı bir içeriği bulunmaz. Yüksek kalorili bir besin olduğu için tüketirken dikkatli davranılması gerekir. 100 gramı yani bir avuç ceviz yaklaşık olarak 650 kalori değerindedir. Neredeyse günlük kalori ihtiyacımızın üçte birini karşılamaktadır. Cevizde yüksek oranda E vitamini vardır. Kalsiyum ve magnezyum bakımından da en güçlü bitkisel kaynaktır. Bu vitamin ve minerallerin yaşamımız için çok gerekli olduğunu hesaba katarsak, cevizin ne kadar da önemli bir besin olduğunu görmek zor olmayacaktır.

Bilimsel araştırmalarda, düzenli olarak ceviz tüketenlerin kötü kolesterolünün düştüğü gözlenmiştir. Kalp ve damar sağlığını korumada ise çok etkili olduğunu bilinmektedir. Kötü kolesterolü düşürür ve damarlarda plaka oluşumu riskini azaltır. Damarların esnek kalmasını ve aynı zamanda kan akışının normal şekilde -tansiyonu yükseltmeden- devam etmesini sağlar. İçerdiği yağ profili ve magnezyum sayesinde zihinsel fonksiyonların işlevselliğini artırır. Egzama hastalığından Alzheimer’a kadar birçok hastalığa iyi gelir. Günde en az 2 adet ceviz tüketen kişilerin beyin fonksiyonları diğerlerine göre 2 kat daha etkin çalıştığı gözlenmiştir. Bu durumu uzmanlar, cevizdeki mineral ve vitaminlerin dolaşım sistemine yaptığı olumlu etkilerine bağlamaktadır.

Cevizin Başlıca Faydalarını Sıralayacak Olursak ;

 • En güçlü antioksidanlardandır ve kanser türlerine olumlu etkileri vardır.
 • Kalp ve damar sağlığına iyi gelir, dolaşım sistemini düzenler. Kalp hastalıkları riskinin yüzde 30’a, inme riskinin ise yüzde 49’a azaltan kilit bir gıdadır.
 • Organ yağlanması yaşayan kilolu kişilerde endotelyal işlevini geliştirir.
 • Hafızayı ve beyin fonksiyonlarını güçlendirir. İleri yaşlarda görülen Alzheimer gibi hastalıkları önlemede etkilidir.
 • Üreme sistemi için çok faydalıdır. Sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağlar.
 • Kemiklerin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum sentezine katkı sağlar.
 • Diyabet hastaları için faydalıdır. Bağışıklık sisteminde olumlu etkileri vardır.
 • Cildi besler, saçları kuvvetlendirir ve daha hızlı saç çıkarır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)